Logo Crossweb

Log in

No account yet? Forgot password

Przypomnij hasło

close Wypełnij formularz.
Na Twój adres e-mail zostanie wysłane link umożliwiający zmianę hasła.
Send
This event has already taken place. Check upcoming events

Spotkanie PJUG: o wielowymiarowym skalowaniu oraz o wielkiej refaktoryzacji

spotkanie-pjug-o-wielowymiarowym-skalowaniu-oraz-o-wielkiej-refaktoryzacji
Event:
Spotkanie PJUG: o wielowymiarowym skalowaniu oraz o wielkiej refaktoryzacji
Event type:
Meetup
Category:
IT
Topic:
Date:
25.04.2024 (thursday)
Time:
18:00
Language:
Polish
Price:
Free
City:
Place:
Browar Lubicz
Address:
ul. Lubicz 17J
Description:

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie Polish JUG w czwartek 25 kwietnia 2024 r.


Będziemy mieli przyjemność wysłuchać dwóch prezentacji:

  • Witek Sieński podzieli się doświadczeniem z wielowymiarowowego skalowania projektu na wiele zespołów w XTB.
  • Mikołaj Nowak opowie jak jego zespół zdołał znaleźć czas i rozwiązania dla wielkiej refaktoryzacji jednego z projektów.


Startujemy o godz. 18:00 w sali Dojrzewalnia, na pierwszym piętrze Browaru Lubicz (ul. Lubicz 17J, Kraków).


Sponsorem spotkania została firma XTB.

Tworzymy XTB - prężnie rozwijającą się polską firmę produktową działającą w branży inwestycyjnej.

Naszym flagowym produktem jest wielokrotnie nagradzana Platforma XTB, z której korzysta ponad milion użytkowników na całym świecie.

W naszym Dziale Technologii mamy aktualnie na pokładzie ponad 450 ekspertów, którzy pracują w metodologiach agile w kilkuosobowych, interdyscyplinarnych zespołach.

Większość z nas pracuje zdalnie. Nasza główna siedziba znajduje się w Warszawie, ale posiadamy również oddziały w 13 krajach.

Mamy jeden wspólny cel - chcemy, aby Platforma XTB była najbardziej niezawodną i funkcjonalną aplikacją inwestycyjną na rynku!

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych projektach?

Sprawdź naszą stronę kariery https://www.xtb.com/pl/dlaczego-xtb/kariera

Zaobserwuj nasz profil na LinkedIn https://www.linkedin.com/company/xtb/

I koniecznie wpadnij na krakowski JUG!


Oprócz poznania sponsora i dawki merytorycznej wiedzy, możecie liczyć na lokalne napoje ;) oraz nagrody - książki, licencje oraz wejściówkę na GeeCON 2024.


Szczegóły prezentacji poniżej. Do zobaczenia!


"Skalowanie projektu mobilnego na wiele zespołów i produktów"

Postaram się podzielić doświadczeniem ze skalowania projektów mobilnych na przykładzie strategii zastosowanej w XTB. Przedstawię wielowymiarowe skalowanie projektu na wiele zespołów (od 8 mobilnych deweloperów do 60) oraz rozległy portfel produktów w jednej aplikacji. Sama prezentacja będzie w konwencji gry RPG i analogiami nawiązywała do świata gier. Przekrojowo przejdziemy przez strukturę zespołów, procesy, platformę do współpracy i komunikacji, architekturę projektu oraz rozwiązania bliżej kodu. W ramach LeSS & Learn przytoczę kilka błędnych decyzji i założeń.


O Witku:

Od kilkunastu lat zajmuje się głównie projektami dedykowanymi na urządzenia mobilne. Większość czasu równolegle łączyłem programowanie z zarządzaniem projektami i zespołami. Specjalizuje się w aplikacjach na platformę Android. Obecnie jestem Tech Lead’em w XTB i koordynuje pracę zespołów platformowych odpowiedzialnych za techniczną stronę projektów mobilnych i środowisko pracy dla deweloperów z innych zespołów. Jestem fanem metodyk zwinnych i przyrostowego dostarczania wartości dla klienta. Dążę do minimalizacji Time To Market przy jednoczesnym trzymaniu długu technicznego w ryzach. Prywatnie moje hobby to inwestowanie na giełdzie przy użyciu pochodnych instrumentów finansowych.


"Big Refactoring Story"

Każdy, kto pracował w swojej karierze nad długoterminowym projektem, z pewnością natknął się na duży, stary, odziedziczony kawałek kodu, który był trudny do utrzymania. Podczas gdy często można usłyszeć narzekania na taki kod, o wiele rzadziej można usłyszeć, że komuś faktycznie udało się go zrefaktoryzować.

Prawdopodobnie pierwszą rzeczą na którą się natkniesz, będzie przekonanie Biznesu, aby dał Ci czas na wykonanie takiego refactoringu. Jednak duża refaktoryzacja niesie ze sobą jeszcze większe wyzwania, o których początkowo możesz nie pomyśleć:

* jak sprawić, abyś po kilku miesiącach nie zaczął ponownie narzekać na ten kawałek kodu,

* jak dostarczyć go w akceptowalnym czasie,

* jak zaangażować cały zespół w pracę nad taką refaktoryzacją,

* jak nie stracić niektórych funkcji zaimplementowanych w odziedziczonym kodzie,

* jak nie zmienić kierunku planowanego rozwiązania podczas refaktoryzacji?

Nasz zespół zdołał znaleźć czas i rozwiązania dla wszystkich powyższych problemów! Podzielę się, jak to zrobiliśmy z perspektywy kodu i procesu. Podam również kilka wskazówek, które opracowaliśmy podczas naszej refaktoryzacji.

Spoiler alert: byliśmy zaskoczeni, jak płynnie przebiegła refaktoryzacja. Tak więc będzie to bardziej historia sukcesu niż prób i błędów.


O Mikołaju:

Jestem programistą Androida od ponad 10 lat, uwielbiam najwyższej jakości rozwiązania oraz dyskusje na temat architektury. Oprócz pracy często podróżuję. Niedawno zostałem ojcem, więc mam nadzieję, że wkrótce będę młodym podróżującym ojcem.


Profile of employers

Similar events